wtorek, 3 czerwca 2014

Who is who? - poznajemy polską scenę biegów górskich.

Każdy, kto choć raz wziął udział w biegu górskim potwierdzi, że imprezy biegowe organizowane w górach mają swój wyjątkowy charakter. Inaczej niż biegi na asfalcie są raczej kameralne (300-400 osób w porównaniu do kilku tysięcy biegaczy to nadal kameralne grono) i nietrudno podczas odbioru pakietu startowego czy na imprezie po biegu pośród innych zawodników spotkać  czołówkę. Dziś startujemy z serią artykułów przybliżających sylwetki czołowych biegaczek i biegaczy górskich, tak byście nie ominęli ich bezwiednie w tłumie innych biegaczy. Zaczniemy od Pań.

W ostatnich latach na polskiej arenie biegów górskich prym wiodą:
  1. Maria Cebo
  2. Anna Celińska
  3. Halina Gałuszka
  4. Magdalena Łączak
  5. Ewa Majer
  6. Danuta Piskorska
  7. Antonina Rychter
  8. Dominika Wiśniewska-Ulfik
  9. Izabela Zatorska
Dziś poznamy pierwsze dwie Panie – Marię Cebo i Annę Celińską.

Maria Cebo - nowa twarz wśród czołówki biegaczek górskich

Data urodzenia: 06 sierpnia 1984 r.
Miasto rodzinne: Górki Małe
Miejsce zamieszkania: Bielsko Biała

Od 7 klasy szkoły podstawowej trenowała lekką atletykę w KS Sprint Bielsko-Biała. Początkowo były to biegi średnie. W pierwszej klasie liceum za namową trenera zmieniła dyscyplinę na skok o tyczce. Z tyczką rozstała się ze względu na  kontuzję. Uprawiała również wspinanie i jazdę na nartach skitourowych. Jak sama pisze "zdarzyło jej się wystartować kilka razy w zawodach, w tym debiutując, kiedy pierwszy raz miała skitury na nogach, w butach za dużych o 3 rozmiary pożyczonych od koleżanki ;) (tak to jest jak marzenia biorą górę nad rozsądkiem ;))".

Bieganie po górach wybrała ze względu na miłość do gór, gdzie od studiów spędzała każdą wolną chwilę i po części dlatego że góry miała tuż pod nosem.

Marysia po dość długiej przerwie od biegania (treningi biegowe skończyła bowiem w wieku 15 lat), wznowiła biegową karierę już w 3 tygodnie po porodzie córki, to jest z końcem sierpnia 2012 r. Równo dwa miesiące po porodzie wystartowała w pierwszych po długiej przerwie zawodach, a własnoręcznie ułożony plan treningowy wdrażała w życie od listopada 2012 r. Od maja 2013 r. (od anglosaskich mistrzostw Polski) współpracuje z Izabelą Zatorską, która pomaga Marysi racjonalizować jej plany biegowe.

Marysia trenuje 5-7 razy w tygodniu, choć sama przyznaje, że zdarza się jej biegać tylko” 2-3 razy w tygodniu ze względu na fakt, że jest biegającą mamą. Stara się jednak, by jej średni tygodniowy kilometraż wynosił ok. 65 km.

Sezon 2013 
3 miejsce MP w biegach wysokogórskich Skyrunning, 
3 miejsce MP w biegach górskich na krótkim dystansie, 
3 miejsce MP w Montrail Lidze Biegów Górskich, 
4 miejsce MP w biegach górskich w stylu alpejskim,
5 miejsce MP w biegach górskich w stylu anglosaskim,
10 miejsce - bieg finałowy Pucharu Świata w biegach wysokogórskich Skyrunning (ITA),
14 miejsce w Mistrzostwach Europy w biegach wysokogórskich Skyrunning (ITA) 
2 miejsce w Finałowym Biegu Montrail Ligi Niegów Górskich


Anna Celińska
Data urodzenia: 06 marca 1979 r.
Miasto rodzinne: Katowice
Miejsce zamieszkania: Bielsko Biała

Jak sama pisze „bieganie odziedziczyła po tacie”, Tadeuszu Świerczku, który był bardzo dobrym średniodystansowcem. Reprezentował WKS Oleśniczanka Oleśnica, trenował z kadrą narodową pod okiem legendarnych trenerów: Zdzisława Krzyszkowiaka - mistrza olimpijskiego, Wiesława Kiryka - twórcy potęgi Oleśniczanki i Jana Mulaka - autora polskiej myśli szkoleniowej. Tata Ani zajmował wysokie miejsca w ogólnopolskich imprezach na stadionie, jego rekordy życiowe to 2:29 na 1000 m i 3:49 na 1500 m.

W szkole podstawowej i liceum biegała okazjonalnie w szczególności w zawodach przełajowych i na orientację. Bardziej skupiała się wówczas na nauce.

W 2003 roku ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie z tytułem magistra ekonomii. Zawodowo związana z przemysłem motoryzacyjnym, początkowo z koncernem General Motors, później Fiat. Specjalistka do spraw zakupów i finansów. Pracowała w Rosji, Chinach, przez 3 lata w centrali Fiata w Turynie.

Ukończyła kurs wspinaczkowy, zdobyła wiele szczytów w Alpach, między innymi Mount Blanc (4810 m n.p.m.), Breithorn (4164 m n.p.m.). Jej pasją są też psy - ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu psychologii zwierząt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

W 2007 r. postanowiła przebiec pierwszy półmaraton, i bez większych treningów osiągnęła wynik 1:50:22.

Regularne treningi rozpoczęła w 2009 roku pod okiem swojego męża Roberta, który bardzo szybko doprowadził Anię do bardzo dobrych wyników - w debiucie maratońskim w Turynie uzyskała wynik 3:15, a w półmaratonie w Paryżu 1:26.

W 2010 r. przeprowadziła się do Bielska-Białej, gdzie postanowiła połączyć swoją fascynację górami z bieganiem co zaowocowało startami w biegach górskich. Już wtedy Ania miała na koncie kilka sukcesów, m.in. wygraną w Biegu na Supergę w Turynie (styl alpejski), czy wygrany bieg w stylu anglosaskim w Dolinie Aosty w Quincinetto.

Od listopada 2010 konsultowała treningi z olimpijką, Anielą Nikiel.

W 2009 i 2010 Ania z mężem przebiegli dwie edycje Biegu Rzeźnika, zdobywając odpowiednio I-sze i II-gie miejsce w kategorii MIX. Najważniejszym jednak wydarzeniem 2010 roku było zdobycie medalu Mistrzostw Polski w biegu górskim na długim. Oprócz tego udało się jej złamać 3 godziny w maratonie (Oslo, uzyskany wynik to 2:57).

W 2011 roku Ania ustanowiła dwa nowe rekordy życiowe, w półmaratonie (1:21 - Bratysława) i maratonie (2:53 - Boston). Największym sukcesem tego sezonu było zajęcie 6 miejsca na Mistrzostwach Świata w biegu górskim długodystansowym w Słowenii, ale również Mistrzostwa Polski w stylu alpejskim, oraz wicemistrzostwa w stylu anglosaskim, na długim i krótkim dystansie.

Początek roku 2012 był dla Ani ciężki ze względu na kontuzję i niemożność biegania przez prawie dwa miesiące. Przez cały ten okres jeździła jednak na rowerze stacjonarnym, aby utrzymać formę. Treningi wznowiła w marcu. Pomimo przerwy Ania wywalczyła kilka medali Mistrzostw Polski - złoto w biegu wysokogórskim, wicemistrzostwo w stylu alpejskim, oraz dwa brązowe medale - w stylu anglosaskim i krótkim.

Sezon 2013 przyniósł Ani życiówkę w półmaratonie poniżej 1:20. Ciężkie treningi w pierwszej połowie roku zaowocowały zdobyciem alpejskiego mistrzostwa Polski w Międzygórzu, a tydzień później brązowego medalu Mistrzostw Świata w długodystansowym biegu górskim.

Sezon 2009: 
1 miejsce w kat mix w Biegu Rzeźnika 2009, 

Sezon 2010: 
2 miejsce w kat mix w Biegu Rzeźnika 2010,
2 miejsce MP na długim dystansie,
2 miejsce w VI Gorce Maratonie,
4 miejsce w Alpin Sport Mistrzostwa Europy w Biegach Górskich Extremalnych – Berglaufpur, 
1 miejsce w I Maratonie Gór Stołowych,
1 miejsce w III Alpin Sport Tatrzański Bieg Pod Górę (Finał Ligi)- rek. trasy, 
1 miejsce w II Maratonie Beskidy,
2 miejsce w Lidze Biegów Górskich, 

Senon 2011: 
Mistrzostwa Polski i Świata oraz Liga Biegów Górskich

Polska: 
2 miejsce MP w Długodystansowym Biegu Górskim – Ludwikowice Kłodzkie,
2 miejsce MP na krótkim dystansie – Sobótka,
1 miejsce MP w stylu alpejskim – Międzygórze, 
2 miejsce MP w stylu anglosaskim – Ustrzyki Dolne, 
1 miejsce w Lidze Biegów Górskich, 
Świat: 
6 miejsce – Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich na Długim Dystansie (Podbrdo/Slovenia), 
31 miejsce – 27th World Mountain Running Championships – senior women (Tirana, ALB), 

Sezon 2012 
1 miejsce - bieg wysokogórski im. Druha Marduły, 
2 miejsce MP w stylu alpejskim, 
3 miejsce MP w stylu anglosaskim, 
3 miejsce MP na krótkim dystansie, 

Sezon 2013 
1 miejsce MP w stylu alpejskim – Międzygórze, 
1 miejsce MP w Długodystansowym Biegu Górskim – Szklarska Poręba, 
2 miejsce MP w stylu anglosaskim – Chyrowa k/ Dukli, 
2 miejsce MP na krótkim dystansie – Sobótka, 
2 miejsce - bieg wysokogórski im. Druha Marduły, 

Sezon 2014 
2 miejsce – biegi uliczne – Maraton Dębno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co Ty na to? Podziel się z nami!